Nema novca za skupe lijekove Klapa Cambi na trsatskoj Gradini VIDEO: Ludi umjetnici se seksali u muzeju Kultura promjene SC-a raspisuje natječaj za sudjelovanje na 5. Velesajmu kulture Želite li vjerovati? Koncert 'Virtuoza iz Jakutije' Koncert Virtuoza iz Jakutije Ozračeni zaposlenici francuske nuklearke Ilegalno zakopano 20 tona azbesta i tehnološkog ulja u Zadru Američki glumac Christopher Lee od MUP-a dobio beretku ATJ Lučko
» Kultura » NOSF

NASA na Marsu i Mljetu

NOSFpročitaj cijeli članak      Petak, 16. Svibanj 2008. 15:11

NASA-ina svemirska letjelica Phoenix Mars Lander spustit će se na Mars 25. svibnja kako bi istražila tlo i led na sjevernom području tog planeta, javlja HRT. Ako misija bude uspješna, Phoenix Mars Lander bit će prva letjelica koja će se spustiti na hladne sjeverne ravnice Marsa nakon neuspješne misije 1998. Phoenix će svojom robotskom rukom prikupiti uzorke ledenog tla koji će biti analizirani da bi se utvrdilo postoje li na tom planetu uvjeti za život. NASA-e osim na Marsu, ima i na Jadranu. Njezini znanstvenici, naime, borave na Mljetu gdje proučavaju meduze iz mljetskih jezera. Njihovo kretanje bi, naime, trebalo poslužiti kao smjernica u razvoju podvodnog vozila budućnosti, javlja Jutarnji. Meduze su svoj način kretanja razvijale 600 milijuna godina i, kako kažu znanstvenici, u tom su vremenu uspostavile mehanizme kretanja složenije od bilo kojeg vozila koje je čovjek izumio. U SAD-u već postoji eksperimentalna robot-podmornica koja imitira pokrete meduze, ali još nije testirana na terenu. Znanstvenici su postigli početne rezultate u laboratoriju, ali samo u mirnoj vodi. Vozila čije je kretanje zasnovano na meduzinu, tvrde znanstvenici, bila bi mnogo tiša i trošila bi neusporedivo manje energije od bilo kojeg drugog do sada izumljenog prijevoznog sredstva.

Tagovi: fantasy  horor  kultura  SF 


Vezani članci

Naslovnica - KulturaMali roveri preživjeli prašinu na Marsu

Naslovnica - KulturaI naša Zagorka gostuje u Beogradu

Večernji List - KulturaI naša Zagorka gostuje u Beogradu

Jutarnji list - Kultura & životZDRAVO MARIJO: Udala se naša Seve

Net.hr - scenaNaša mala klinika postaje sanatorij

mi3dot.org - Hrvatski dizajn portalWired: Natječaj za novi NASA-in slogan


Komentari

komentiraj

Nema baš nikakvih komentara ... komentiraj

Blink it   del.icio.us   Digg this   Fark   Furl   linkaGoGo   ma.gnolia   Netscape   Newsvine   RawSugar   reddit   shadows   Simpy   Spurl!   Squidoo   StumbleUpon   My Yahoo!   co.mments

Komentiranje sadržaja, spremanje članaka i kanala, brbljanje s ostalim korisnicima moguće je samo registriranim korisnicima. Prijavite se ili registrirajte i budite uvijek u toku sa najnovijim informacijama.

Kao registrirani korisnik, možete:

  • komentirati sadržaj portala
  • ocjenjivati kanale pojedinih Internet stranica
  • spremati zanimljive članke do kojih možete uvijek pristupiti u svom sandučiću
  • spremati zanimljive kanale koje želite pratiti
  • uključiti se u razgovor sa ostalim korisnicima portala u brbljaonici
  • kreirati vlastite bilješke
Marketing

>BRBLJAONICA

Marek: 24.07.2008. 13:13 # bravo :-) [članak]

antonio: 24.07.2008. 10:24 # samo neka kolovoz i rujan bude topao ... meni je ovako bolje ;) [članak]

antonio: 24.07.2008. 10:10 # tko bi reko [članak]

Alen: 23.07.2008. 13:39 # Hehe, neka ih veseli barem nesto. [članak]

antonio: 23.07.2008. 12:31 # marek baš si okrutna :(

Marek: 23.07.2008. 11:15 # ja bi ove zatvorila samo zato kaj su ruzni [članak]


Uključi se u raspravu

>STATISTIKA

Ukupno kanala: 922
Članaka: 1724170
Registriranih korisnika: 1737